T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

FINDIKTA YENİ PROJELER GELİYOR

Yayın Tarihi : 8.6.2017

Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biomühendislik Fakültesi ile Gıda Mühendisliği Fakültesi öğretim üyeleri Fındık Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti. Enstitü Müdürü Aysun AKAR ve Enstitü araştırmacı kadrosunun evsahipliğini yaptığı ziyarette Genetik ve Biomühendislik Bölüm Başkanı Doç.Dr. Eşref DEMİR, Yard.Doç.Ülkü BAYKAL, Yard.Doç.Kadriye ÖZCAN, Yard.Doç.Cengiz ÇORBACI, Yard.Doç.Evren ALTIOK, Gıda Mühendisliği bölümünden Yard.Doç.Mustafa OTAĞ, Yard.Doç.Levent ŞEN bulundu.

İki kurum da birbirlerine yaptıkları çalışmaları anlatarak hangi konularda ortak çalışmalar yapabilecekleri üzerinde tartıştılar. Ülkemiz fındık tarımında eksik veya ihtiyaç olan konular üzerine değinildi. Fındıkta verim ve kaliteyi artırıcı aynı zamanda fındığın işlenmesi sonucunda oluşan artık ürünlerin ekonomiye kazandırılması konularında ortak projeler üretilebileceği konusunda hemfikir olundu. Yeni projelerin en kısa zamanda hayata geçirilmesi kararı alındı.

Enstitü Müdürü Aysun AKAR "fındığın başkenti olan Giresunda Giresun Üniversitesinin ve Enstitünün işbirliği yapmasının çok önemli olduğu vurgulandı. Sonuçta tarım da bilim ve teknoloji ile güçleniyor. Bilimsel anlamda yaptığımız çalışmaların tamamı fındık tarımını bulunduğu noktadan daha iyi yerlere taşımak içindir" dedi.