T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

FINDIK ENTEGRE MÜCADELE EĞİTİMİ VERİLDİ

Yayın Tarihi : 15.5.2017

 Enstitümüz ve Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile  2 dönem halinde düzenlenen "Fındık Entegre Mücadele Sertifikalı Hizmet İçi Eğitim Programı" nın ilk dönemi 08-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında Enstitümüzde tamamlandı. Eğitime  Sakarya, Giresun, Sinop, Trabzon, Samsun  ve Rize İl ve İlçe Müdürlüklerinden toplam 12 kursiyer katıldı

Enstitü Müdürümüz Aysun AKAR açılış konuşmasında Fındıkta entegre mücadelenin önemini vurgularken kursiyerlere  Enstitümüz çalışmaları hakkında bilgiler verdi.  Eğitimler ağırlıklı olarak teorik şekilde  verilirken , Enstitümüz arazilerinde uygulamalı eğitimler de verildi.

Teorik olarak verilen eğitimler ; Entegre Mücadele Tanımı , Amacı ve Prensipleri, Fındıkta Entegre Mücadelede Hastalıklar (Dr.Arzu Sezer)  Fındığın Türkiye'de ve Dünyadaki Durumu , Fındık Yetiştiriciliği Fındıkta Terbiye ve Dikim Sistemleri (Zir.Yük.MÜh.Yusuf BİLGEN) , Fındığın Bitkisel Özellikleri , Fındık Çeşitleri (Zir.Yük.Müh.Hüseyin İrfan BAlLIK) ,  Fındıkta Budama (Zir.Yük.Müh. Selda KAYALAK BALIK) , Fındıkta Bitki Besleme Gübreleme (Zir.Müh. Kökten ÖZ) , Fındıkta Entegre Mücadelede Zararlılar (Zir.Müh. Çiğdem KÖSE BULAM) , Fındıkta Hasat Harman ve Mekanizasyon, Fındıkta Depolama ve Aflatoksin (Gıda Yük. MÜh. Tuğba ER)

Uygulamalı olarak verilen eğitimler ; Fındıkta Bitki Besleme Gübreleme (Zir.Müh. Kökten ÖZ), Fındığın Bitkisel Özellikleri , Fındık Çeşitlerinin Tanıtımı  (Zir.Yük.Müh. Hüseyin İrfan BALIK) , Fındıkta Dikim ve Budama (Selda KAYALAK BALIK , Yusuf BİLGEN) , Fındıkta Zararlıları, Hastalıkları ve Yabancı Otların Tanıtılması ( Dr. Arzu Sezer, Zir.Müh. Çiğdem BULAM KÖSE)

Uygulamalı eğitimlerin ağırlıklı olduğu "Fındıkta Entegre Mücadele II. Dönem Eğitimi "03-07 Temmuz 2017 tarihleri arasında Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü tarafından verilecektir.