T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

IX. ULUSLARARASI FINDIK KONGRESİ

Yayın Tarihi : 13.02.2017

15-19 Ağustos 2017 tarihinde Samsun'da düzenlenecek olan IX. International Congress on Hazelnut (IX. Uluslararası Fındık Kongresi) Organizasyon Komitesi toplandı. 19 Mayıs Üniversitesinden Prof.Dr. Celal TUNCER' in başkanlığında yapılan toplantıya Organizasyon Komitesinde yer alan Enstitü Müdürümüz Aysun AKAR da katıldı.

Ev sahipliğini 19 Mayıs Üniversitesi'nin yapacağı Kongreye Ordu Üniversitesi co-organizer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Fındık Tanıtım Grubu da işbirlikçi olarak katkı sağlayacaktır. Kongre hakkında detaylı bilgiye http://www.hazelnut2017.org/index.html adresinden ulaşılabilir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde 4 yılda bir düzenlenen IX. Uluslararası Fındık Kongresi en son 2012 yılında Şili'de yapılmış olup, normal düzenleme tarihi 2016 yılı olmasına rağmen aynı yıl Ülkemizde Uluslararası Kestane Kongresinin de yapılacak olması vesilesi ile 2017 yılına ertelenmiştir.

Kongreye fındıkla ilgili bilimsel çalışmalarıyla isim yapmış pek çok bilim adamının katılacak olması önem arz etmektedir. 5 gün sürecek Kongre kapsamında bilim adamları ve araştırmacılar tarafından bildiriler tebliğ edilecek olup Ordu-Giresun illerine de teknik gezi düzenlenecektir. 1 günlük teknik gezinin Giresun ilindeki kısmında Fındık Araştırma Enstitüsü ziyaret edilecektir. Ziyarete 150-200 yerli ve yabancı bilim adamı ve araştırmacının katılacağı öngörülmektedir.