T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIMSAL ARAŞTIRMALAR VE POLİTİKALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN (TAGEM) 30. KURULUŞ YILI KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE “FINDIK FİDANCILIĞINDAKİ GELİŞMELER “ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİK

Yayın Tarihi : 24.11.2021

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün (TAGEM) 30. kuruluş yılı kutlamaları çerçevesinde Giresun Valisi Sayın Enver ÜNLÜ,   Giresun Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Yılmaz CAN ve  Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Sayın Prof.Dr.Tahsin TONKAZ'ın teşrifleri ile "Fındık Fidancılığındaki Gelişmeler " etkinliği düzenledik.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Enstitü Müdürü Aysun AKAR; Fındıkta son yıllarda gerek verimliliği artırma gerekse yeni hastalık ve zararlılar gibi gündemleri olduğunu belirterek, "Bu problemleri Bakanlığımızın ilgili birimleriyle çözdük ve bu konularda eğitim, uygulama ve araştırma faaliyetlerimiz devam etmektedir." ifadelerini kullandı. Son yıllarda fındık fidanındaki arzın yeterli olmadığına işaret eden Akar, fidan taleplerinin artmasının temel nedenlerinden birinin bahçelerin gençleştirilmesine yönelik uygulama projelerinin artması olduğunu aktardı. Bunun haricinde fındık zararlıları olan böceklerin neden olduğu bahçe kurumaları da yaşandığını dile getiren Akar, don olayında zarar gören yüksek rakımlı fındık bahçelerinde soğuğa daha dayanıklı fındık fidanlarının dikiminin de önem arz ettiğini vurguladı. Aysun Akar, tüm bu sebeplerle fidan taleplerinin oldukça arttığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Fidan üretim kapasitemizi artırmak için bazı çoğaltım yöntemleri üzerinde yoğunlaştık. Doku kültürü yani laboratuvar ortamında üretim, daldırma yöntemleriyle üretim, aşılamayla üretim gibi pek çok yöntemi denedik. Bunların arasında da mevcutta en iyi başarı elde ettiğimiz tepe daldırma yöntemiyle fidan üretimidir."

Giresun Valisi Enver ÜNLÜ, etkinlikte yaptığı konuşmada, Doğu Karadeniz'in fındığın ana vatanı olması dolayısıyla geleneksel yetiştiriciliğin var olduğunu ve halen sürdüğünü söyledi. Bu üretim şekli ile istenilen sayıda ve kalitede fındık fidanı elde edildiğini aktaran Ünlü, "Bugün fidan sökümü yapacağımız fidanlıkta tepe daldırma yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem ile 6 ay gibi kısa zamanda fidanlar elde ediyoruz" dedi.

Prof.Dr Yılmaz CAN, Giresun Üniversitesinin Fındık konusunda ihtisaslaşmasının YÖK tarafından onaylandığı bilgisini vererek fındık ile ilgili çalışan tüm kurumları bir araya getireceklerini, ortak yapılacak çalışmaların daha güçlü ve etkili olacağını ifade etti.

Prof.Dr. Tahsin TONKAZ ise Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesinin Fındık ile ilgili çalışmaları ile ilgili bilgiler paylaşarak, değişen iklim şartlarının fındığı da etkilediğini ve araştırma faaliyetlerinin önemini vurguladı.

Ardından fidanlık alanına geçilerek fidan sökümü yapıldı. Damızlık fidan üniteleri ve doku kültürü laboratuvarı tanıtıldı.