T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DÜNYA FINDIK HAFTASINDA FAE’YE ÖDÜL

Yayın Tarihi : 16.8.2021

İlk defa bu yıl kutlanmaya başlayan Dünya Fındık Haftası'nda Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne de fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalarından dolayı plaket takdim edildi. Plaketi Enstitü adına Müdür Aysun AKAR aldı.

Her yıl Ağustos ayının ikinci haftası Dünya Fındık Haftası olarak kutlanması için gerekli çalışmalar tamamlanarak logo tescili de yapılmıştır. İlk defa bu yıl Trabzon Ticaret Borsa'sının organizasyonunda düzenlenen Dünya Fındık Haftası etkinleri 09-14 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Etkinlikler çerçevesinde Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne de fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalarından dolayı plaket takdim edilmiştir. Plaket töreni Trabzon Radisson Blue Otelde 13 Ağustos tarihinde yapılmıştır. Bilindiği üzere Enstitü 1936 yılından bu yana Giresun'da hizmet vermekte görev alanı ise ülkemizde fındık yetiştiren tüm illeri kapsamaktadır.

Müdür Aysun AKAR:

Enstitümüz özellikle ar-ge çalışmalarına başladığı 1964 yılından itibaren fındıkta bitki besleme, toprak ve yaprak analizleri, yetiştiricilik, budama, yeni dikim sistemleri, yeni çeşit ıslahı, tozlanma ve döllenme biyolojisi, gen kaynaklarının toplanması ve korunması gibi temel konularda yürüttüğü projelerin sonuçlarının yayımını uygulayıcı kurum ve kuruluşlarımıza yapmış ve yapmaya da devam etmektedir. Hatta son yıllarda üreticimizle doğrudan teması artırarak pek çok köyde ve enstitü bahçesinde eğitimler verilmiştir.

2013 yılında Trabzon Ticaret Borsası ve Trabzon Tarım İl Müdürlüğü ile verimi azalmış ve yaşlanmış bahçelerin yeniden tesis edilmesine yönelik projede yer almış akabinde aynı amaçla yine Ordu Üniversitesi koordinatörlüğünde Trabzon, Ordu ve Giresun Tarım İl Müdürlükleri ile yeni fındık bahçeleri tesis etmiştir. Bu yıl ise Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nün başlattığı fındık bahçelerinin yenileme ve rehabilitasyonu projesinde yer alarak fidan temini sağlayacaktır.

2019 yılında kurduğumuz doku kültürü laboratuvarımızda ise Türkiye'de bir ilke imza attık. Fındık fidanını laboratuvarda çoğaltarak yetiştirmek üzerine bir proje başlattık.

Kısaca diyebiliriz ki: enstitümüz fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik projelerine ve bu alanda öncü olmaya devam edecektir. Dünya Fındık Haftası'nda ödül almamızda geçmişten bugüne kadar emeği geçen tüm FAE çalışanlarına teşekkür ederim.