T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

FINDIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VE OLAM PROGIDA’DAN İŞBİRLİĞİ

Yayın Tarihi : 6.05.2021

Fındık Araştırma Enstitüsü ile Olam Progıda arasında işbirliği protokolü imzalandı. İşbirliği protokolü FAE ile Olam Progıda'nın yapacakları ortak çalışmalarla bölge halkının fındık tarımı konusunda gelişmesine/bilinçlenmesine katkı sunmak amacını taşımaktadır. Bu amaçla başta fındık yetiştiriciliği konusunda eğitim çalışmaları olmak üzere ulusal ve uluslararası projelerin yürütülmesi, sempozyum, kongre, çalıştay gibi bilimsel etkinliklerin düzenlenmesi gerçekleştirilecektir.

Protokol, Olam Progıda Piraziz Fabrika Müdürü Özgür KADIOĞLU ve Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun AKAR tarafından karşılıklı olarak imzalandı.

Enstitü Müdürü Aysun AKAR:

Olam Progıda ülkemizin en büyük fındık ihracatçısı firmalarından biridir. Fındıkta yürüttükleri sürdürülebilir tarım projelerine enstitü uzmanlarımızla teknik destek sağlayacağız. İleride birlikte projeler yürütmeyi de planladık. Kamu-özel sektör işbirliği her alanda olduğu gibi fındık yetiştiriciliğinde de verimli ve kaliteli ürün elde edilmesi, iki tarafın karşılıklı olarak birbirlerinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanması adına önemli ve olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Olam Progıda Piraziz fabrika Müdürü Özgür KADIOĞLU:

Olam Progıda'da Sürdürülebilirlik çalışmalarımızı işimizin odak noktasına koyuyoruz. Bölgemizde fındığın kalitesinin ve verimin arttırılması için sürdürülebilirlik programlarımıza tüm hızımızla devam ederken, Fındık Araştırma Enstitüsü ile yapacağımız ortak çalışmalar hem bizleri hem de bölgeyi kalkındıracaktır. Bugüne kadar birçok alanda fındığın gelişimi ve doğru şekilde yetiştirilmesi ile ilgili çalışmalar yürüten Fındık Araştırma Enstitüsü ile işbirliği protokolü imzalayarak fındık sektörüne büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.