T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gümüşova İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Ramazan Taran ve Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil TAVLI Enstitümüzü ziyaret etti

Yayın Tarihi : 20.7.2017

Düzce Gümüşova İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Ramazan Taran İle Düzce Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil TAVLI Enstitümüze ziyarette bulundular. Enstitü Müdürümüz AYSUN AKAR ile fındık yetiştiriciliği hakkında fikir alışverişinde bulundular. Fındık yetiştirilen 1.Standart Bölge (Giresun , Ordu , Trabzon) ile 2.standart bölge(Samsun , Düzce ,Sakarya) arasındaki arazi yapısı gibi farklılıklardan kaynaklanan avantaj ve dezavantajları dile getirdiler. Ayrıca Müdürümüz Aysun AKAR fındığın doku kültürü ile üretimi konusunda Genel Müdürlüğümüzün diğer enstitüleri ile birlikte yürüttüğümüz çalışmaları aktardı.

Ziyaretçilerimiz daha sonra Enstitü arazisinde proje yürütülen  bahçeleri inceleyerek uzmanlarımızdan teknik bilgi aldılar. Ocak usulü dikim, tek gövdeli dikim ve çit dikim sistemlerini hakkında kendilerine ayrıntılı bilgi verildi. Özellikle aşılı fındık fidanları ile kurulan tek gövdeli fındık bahçelerini ve aşısız ancak budama uygulamalarıyla tek gövdeli olarak şekil verilmiş olan fındık bahçelerini incelediler. Enstitü bahçemizde 2014 yılında  aşılı fındık fidanları ile tesis edilen bahçedeki yüksek verim dikkat çekti. Bilindiği üzere 2009-2012 yılları arasında enstitümüzde yürütülen "Tombul ve Palaz Fındık Çeşitleri ile "Corylus colurna L.'nin Aşı Performansının Belirlenmesi, Anacın Verim ve Kalite Üzerine Etkisi" adlı projenin sonucunda ülkemizde ilk defa aşılı fındık fidanı elde edilerek, aşı zamanı ve metodları belirlenmişti. Şu an ise bu projenin devamı niteliğinde  "Corylus colurna L. Anacı Üzerinde Aşılı Tombul ve Palaz Fındık Çeşitlerinde Verim ve Kalite Özelliklerinin Belirlenmesi" adlı proje yürütülmektedir.