Döner Sermaye İşletmesi

Döner Sermaye İşletmesi, kamu idarelerine bağlı olarak kurulmuş işletmemizin iş ve işlemleri ile bütçelerinin hazırlanması, sonuçlandırılması ve muhasebesi ile kontrol, denetime ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir. Enstitümüzün gelirlerinin tahakkuk takibi ve tahsil, harcama yetkilisinin yetki ve sorumluluğu, bütçe ve kesin hesap kontrol ve denetimini sağlamaktadır. Enstitümüzün Döner Sermaye İşletmesi genel idare esaslarına göre yürütülmesi mümkün olmayan mal ve hizmet ücretlerine ilişkin faaliyetlerin sürdürülebilmesi için kamu idaresine bağlı olarak kurulmuş işletmelere tahsis edilen sermaye doğrultusunda görev yapmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Uygulama Yönetmeliği' nde bildirilen faaliyet alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. 

Döner Sermaye İşletmesi, enstitümüzde yürütülmüş ve sonuçlandırılmış olan projeler bazında ıslah edilen meyve tip ve çeşitlerinin üreticilerimize ulaştırılabilmesi bakımından 200 dekar arazi üzerinde fındık ve bölge üreticilerinin damızlık fide ve fidan ihtiyacını karşılamak üzere fidan üretimi ve satışını yapmaktadır.

Üretimi yapılan fidanlar enstitümüzde gerçekleştirilen adaptasyon ve ıslah çalışmaları neticesinde bölgeye uygun olduğu görülmüş olan fındık,kivi, ahududu, böğürtlen, üzüm, karayemiş tip ve çeşitleridir. 

1999-2010 yılları arasında Döner Sermaye İşletmesi 44.780 adet kivi fidanı (Hayward çeşidi), 6.905 adet ahududu fidanı, 1.801 adet böğürtlen fidanı, 11.106 adet fındık fidanı (Tombul fındık çeşidi), 9.295 adet üzüm fidanı (İsabella çeşidi) satışı gerçekleştirmiştir.

2018 yılı Döner Sermaye Fidan Satış Çizelgesi için Tıklayınız

TOPRAK VE YAPRAK ANALİZİ FİYAT LİSTESİ

Birim yetkilileri iletişim bilgileri için tıklayınız.. 

 

HESAP BİLGİLERİ

Döner Sermaye İşletmesi işlemlerinde aşağıdaki hesap bilgilerini kullanınız.

Hesap Adı: Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi

Ziraat Bankası Giresun Şubesi

IBAN No: TR28 0001 0001 2338 6576 5450 02

Not: Ödemelerinizi internet bankacılığı kullanarak gerçekleştirmeniz durumunda daha az işlem masrafı ödeyeceğiniz bilgisini unutmayınız.

''