Bitki Sağlığı

BİTKİ SAĞLIĞI ŞUBESİ

Türkiye için ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan büyük bir değere sahip olan fındığın verim ve kalitesini etkileyen çeşitli hastalık ve zararlılar mevcuttur. Bunların zararı yer ve yıllara göre değişiklik göstermektedir. Enstitümüz Bitki Sağlığı biriminde fındıkta sorun olan hastalık ve zararlıların tespiti ve mücadelesine yönelik araştırma projeleri yürütülmektedir. Ayrıca mevcut mücadele programlarının çevreye duyarlı bitki koruma ürünleri ile zenginleştirilmesi veya kimyasal mücadeleye alternatif yöntemlerin kullanılmasını amaçlayan çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar Çeşitli Üniversite ve Araştırma Enstitüleri ile işbirliği içinde yürütülmektedir.

Birim, ihtiyaç duyulan konularda Zirai Mücadele Teknik Talimatları ve Standart İlaç Deneme Metotlarının hazırlanmasında görev almakta; Yaygın Çiftçi Eğitim Projesi (YAYÇEP) kapsamında hastalık ve zararlılarla ilgili film senaryosu hazırlama ve danışmanlık yapma görevini gerçekleştirmektedir.

Birimde mevcut laboratuar ile araştırma projeleri çalışmalarına ilaveten, üretici kişi ve kuruluşların talepleri üzerine hastalık ve zararlı tanımlama konusu üzerinde de çalışılmaktadır.

Fındık yanında Enstitü’nün ilgi alanına giren diğer ürünlerin (kivi, karayemiş, Trabzon hurması, ahududu, böğürtlen) hastalık ve zararlı problemleriyle olanaklar ölçüsünde ilgilenilmektedir.  

 

Birimimizde görevli personel;

 

Ziraat Yük. Müh. Ebru GÜMÜŞ(Bölüm Sorumlusu)

Çiğdem Bulam Köse

Zeynep ŞAHİN TAYLAN

 

''