T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Arıcılık Araştırma Merkezimiz Türk Cumhuriyetlerinde

Yayın Tarihi : 2.06.2023

Özbekistan ve Azerbeycan'da düzenlenen iki ayrı çalıştaya Arıcılık Araştırma Merkezimizden Mustafa KÖSOĞLU ve Neslihan ÖZSOY davetli olarak katılım sağlamışlardır.

Araştırmacılarımıza Enstitümüzü başarıyla temsil etmelerinden dolayı teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Özbekistan'da yapılan Mustafa KÖSOĞLU'nun görev aldığı Çalıştayda;

FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) tarafından Türk Cumhuriyetleri katılımı ile 18.05.2023 tarihinde Özbekistan'da gerçekleştirilen ''Digital Solutions in Apiculture: Practices and Experience in Central Asia and Beyond'' temalı çalıştaya Enstitümüz Arıcılık Araştırma Merkezi'nden Mustafa Kösoğlu davet edilmiş olup konu ile ilgili örneğini ve olası yapılabilecekler hakkındaki düşüncelerini bir sunumla paylaşmıştır.

Çalıştaya FAO uzmanları, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan' dan toplam 40 kişi katılım sağlamıştır.

Azerbeycan'da yapılan Neslihan ÖZSOY'un görev aldığı Çalıştayda;

FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) Orta Asya Alt Bölge Ofisi tarafından koordine edilerek Azerbaycan'ın Qakh şehrinde düzenlenen "Nature-Based Solutions Related to Apiculture and Wild Pollinators" temalı çalıştaya Enstitümüz Arıcılık Araştırma Merkezi'nden Neslihan Özsoy davet edilmiş olup, ülkemizdeki pestisit ile ilgili resmi uygulamalardan ve arılar ve ürünleri üzerine yapılmış pestisit çalışmalarından bir sunumla bahsetmiştir.

Çalıştaya FAO uzmanları, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkiye, Ukrayna ve Türkmenistan' dan katılım sağlanmıştır.​