T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Orta Asya ve Kafkasya’da Tahıl Pas hastalıkları Sürveyi, Irk Analizi ve Buğday Pas Hastalıkları Mücadelesi Eğitim Çalıştayı

Yayın Tarihi : 5.05.2023

Orta Asya ve Kafkasya'da Tahıl Pas hastalıkları Sürveyi, Irk Analizi ve Buğday Pas Hastalıkları Mücadelesi Eğitim Çalıştayı 2 Mayıs 2023 Salı günü Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde başlamıştır.

6 ülkeden 9 yabancı 6 yerli teknik personelin katıldığı eğitimde, 6 bilim insanının bilgi ve deneyimlerini paylaşacağı programın açılış seremonisine; Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tarla Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı, FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü), ICARDA (Uluslararası Kurak Alanlar Tarımsal Araştırma Merkezi), CIMMYT (Uluslararası Buğday ve Mısır Araştırma Merkezi), Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü temsilcileri katılmıştır.

Açılışta Enstitü Müdürümüz Dr. Ertuğrul ARDA, ICARDA Türkiye temsilcisi Dr. Mesut KESER, CIMMYT temsilcisi Dr. Sridhar BHAVANI, FAO Türkiye temsilcisi Dr. Fazıl DÜŞÜNCELİ, TAGEM Tarla Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanımız Suat YILMAZ ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcımız Volkan GÜNGÖREN birer konuşma yapmışlardır.

Eğitim çalıştayı Türkiye, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Fas'tan katılan araştırmacılarla 10 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edecektir.