T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜTÜN TOHUMLUKLARI YOK SATTI

Yayın Tarihi : 16.1.2020

Enstitümüz tarafından geliştirilen tütün çeşitlerine ait tohumluklar geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da bölge çiftçilerince büyük rağbet ve talep gördü.

2020 yılının ikinci gününde Enstitü´de satışa sunulan yüksek kalitedeki tohumlukları almak için Ege Bölgesi´nin değişik illerinden gelen tütün çiftçilerinin Enstitü Satış Yeri önünde gece yarısından başlayan uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü. Enstitü´nün özverili çalışmalarıyla yaklaşık 5 ton dolayında üretilen İzmir Özbaş, Sarıbağlar 407, Akhisar 97, Canik ve Nail gibi yüksek verimli ve kaliteli tütün tohumlukları Ege ve Karadeniz Üretim Bölgelerindeki çiftçiler tarafından büyük talep görmekte.

Edinilen bilgilere göre, sertifikalı olarak üretilen tütün tohumlukları sayesinde çiftçiler dekar başına yüzde 50 oranında daha fazla verim ve gelir elde etmektedir. Türkiye´de yaklaşık 80 bin çiftçi tarafından 80.000 hektar alanda 90 bin ton dolayında tütün üretilmektedir.  Enstitü´nün tohumluk üretimi sayesinde tütün üretiminin sürdürülebilirliğine ve tütün çiftçilerinin refahına katkı sunmaya çalıştığı görüldü.