T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​TÜRKİYE’DE BİYOÇEŞİTLİLİK ÖZEL ETKİNLİĞİ

Yayın Tarihi : 1.5.2019

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ile FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü Sayın Dr. Viorel GUTU, Azerbeycan Tarım Bakanı Sayın İNAM KARİMOV’un katılımlarıyla 29 Nisan 2019 Pazartesi günü İzmir’de “Türkiye’de Biyoçeşitlilik Özel Etkinliği” düzenlenmiştir.
Etkinlik kapsamında, Anadolu’nun zengin genetik çeşitliliğini anlatan “Türkiye’nin Biyoçesitliliği, Genetik Kaynakların Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Sistemlerine Katkısı” isimli eserin tanıtımı gerçekleştirilmiştir.
Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Dr. Erdinç OĞUR tarafından yürütülen “İzmir İlinde bulunan Nadir Endemik ve Tehdit altındaki bitki türlerinin toplanması ve muhafazası” adlı TAGEM projesinin arazi çalışmalarında çekilen İzmir endemikleri fotoğrafları etkinlikte sergilenmiş ve “Biyoçeşitlilik ve Doğa Fotoğrafçılığı” konulu bir panel düzenlenmiştir.
TAGEM bünyesinde yer alan Enstitülerimiz; tahıl, meyve, sebze, bağ, tıbbi ve aromatik bitkiler, geofit ve süs bitkileri, su ürünleri, hayvan genetik kaynakları,tohum gen bankaları konularında Türkiye biyoçeşitliliğini içeren çalışmalarını sergilemek ve bilgilendirmek amacıyla kurulan standlarda katılımcılarla biraraya gelinmiştir.