T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AZERBAYCAN CUMHURİYETİ TARIM BAKANI MAJNUN MAMMADOV ENSTİTÜMÜZÜ ZİYARET ETTİ

Yayın Tarihi : 19.04.2024

19.04.2024 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Majnun Mammadov ve beraberindeki heyet Enstitümüzü ziyaret etti.

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Çil açılış konuşmasını yaptı. Enstitüde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Çil, Enstitünün Azerbaycan Cumhuriyeti ile ortak çalışmalar yaptığını belirtti. Çil, “Azerbaycan'da Pamuk Üretiminin Geliştirilmesi Projesi", “Hibrit Mısır Islahı, Double Haploid Tekniği İle Hat Geliştirme ve Moleküler Markır Tekniklerinin Hibrit Mısır Islahına Entegrasyonu Eğitim Projesi" ve “Biyoteknoloji Eğitimi" kapsamında yapılan çalışmaların işbirliği açısından önemli olduğunu ifade etti.  

Bunun yanında Çil, Enstitümüz ile Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Araştırma Enstitüleri arasında işbirliğine yönelik yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Majnun Mammadov da tarımsal
Ar-Ge konusunda karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerektiği konusuna değindi.

Çil, daha sonra Mammadov ve beraberindeki heyete enstitü biyoteknoloji laboratuvarı ile ekmeklik ve makarnalık buğday ekim sahalarını gezdirdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Majnun Mammadov'a Enstitümüze göstermiş oldukları ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz.