T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

FAYDALI BÖCEK SALIMI İLE GÜVENLİ GIDA, EYLÜL 2023

Yayın Tarihi : 18.09.2023

Turunçgil alanlarındaki en çok görülen ve en çok kimyasal mücadelenin kullanılığı zararlı türler içerisinde Turunçgil unlubiti ve Akdeniz meyvesineği gelmektedir. Kimyasal mücadelenin olumsuz etkilerinden kurtulma, diğer taraftan da doğada büyük bir potansiyele sahip olan doğal düşmanlardan yararlanma esasına dayanan “Biyolojik Mücadele” ve Biyoteknik Mücadele ön plana çıkmaktadır. Biyolojik ve biyoteknik mücadele, zararlılar ile mücadelede kimyasal ilaçların kullanımını azaltmayı ve biyolojik çözümleri teşvik ederek, tarımsal üretimin daha çevreci ve sürdürülebilir hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

            Bu amaçla 14.09.2023 tarihinde Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün turunçgil bahçesinde demonstrasyon amaçlı etkinlik düzenlenmiştir. Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenleyeceği bu etkinlikte turunçgil bahçelerinde ana zararlısı olan turunçgil unlubiti karşı biyolojik mücadelede kullanılan 100. bin adet doğal düşmanların salımı ile Akdeniz meyve sineği mücadelesinde kullanılan kısırlaştırılmış 200 bin adet Akdeniz meyve sineği salım tekniğinin tanıtımı gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda, Mersin ve Adana Tarım ve Orman il Müdürlüğü ve ilçe Müdürlükleri, sivil toplum kuruluşları ve çiftçilere tanıtımı yapılarak, demonstrasyon amaçlı faydalı böceklerin salımları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Biyolojik Mücadele ve Biyoteknik Mücadele hakkında bilgi verilmiştir.

Salım Programımıza Mersin Valimiz Sn. Ali Hamza PEHLİVAN, Adana Milletvekili  Sn. Abdullah Doğru, Tagem Genel Müdürümüz Sn. Dr. Metin Türker, Gıda Kontrol Genel Müdürümüz Sn. Ersin DİLBER, , AKİB Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Sn. Ferhat Gürüz, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Sn. Kemal Kaçmaz katılım sağlamışlardır. Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürümüz Sn. Dr. Miraç YAYLA  tarafından, Turunçgil demostrasyon bahçelerinde Turunçgil unlubiti zararlısı ile mücadelede kurumumuzda üretilen faydalı böcekler hakkında bilgi verilmiş ve salım gerçekleştirilmiştir.