T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ANTALYA VALİMİZ SAYIN ERSİN YAZICI AVOKADO ÇALIŞTAYI'NA KATILDILAR

Yayın Tarihi : 21.12.2021

Antalya Valimiz Sayın Ersin Yazıcı'nın teşrifleriyle Enstitümüz tarafından düzenlenen "Avokado Çalıştayı" 17 Aralık 2021 günü gerçekleştirildi. Etkinliğe Antalya Valisi Ersin Yazıcı, TAGEM Bahçe Bitkileri Daire Bşk. Gökhan Kızılcı, Antalya İl Tarım ve Orman Müdür V. Gökhan Karaca, BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, Antalya Zirai Karantina İl Müdürü Ekrem Çetin, Antalya İl Kontrol Laboratuvar Müdürü Hüseyin Kafalı, Antalya İl Tarım ve Orman Şube Müdürü İbrahim Irmak, Aksu İlçe Tarım ve Orman Müdürü İhsan Ünal, Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, Ant. Zir. Müh. Odası Bşk. Prof. Dr. Dursun Büyüktaş, Antalya Zir. Oda. Bşk. Nazif Alp, ATB Bşk. Ali Çandır, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Enstitü Müdür Yardımcılarımız, Bölüm Başkanlarımız ile teknik personelimiz, akademisyenler, sektör uzmanları, stk-basın temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Enstitü Müdürümüz Dr. Abdullah Ünlü'nün sunusuyla başlayan çalıştayda yapılan oturumlarda Akdeniz Üni. Zir. Fak. Bahçe Bitkileri Böl. Prof. Dr. Hamide Gübbük'ün "Dünyada Avokado Yetiştiriciliği ile İlgili Gelişen Trendler", BATEM İşletme ve Üretme Bölüm Bşk. Dr. Süleyman Bayram'ın "Ülkemizde Avokado Yetiştiriciliğinin Geleceği", BATEM Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi Lab. Doç. Dr. Muharrem Gölükçü'nün "Avokadonun Besin İçeriği ve Endüstriyel Kullanımı", Migros Pazarlama Ürün Grubu Müdürü Emin Uğur Taflan'ın "Dünyada ve Türkiye'de Avokado Perakende Sektörü ve Tüketici Tercihleri", Agrofresh Türkiye Teknik Müdürü Emre Yağcıoğlu'nun "Avokado Hastalık Sonrası Teknolojileri ve Yeni Trendler", Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ümit  Mirza Çavuşoğlu'nun "Avokado Ekonomisi Ticareti İthalat ve İhracat Potansiyeli" konulu sunularına yer verildi.

Enstitümüz tarafından gerçekleştirilen "Avokado Çalıştayı"nda düzenlenen ve moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Böl. Bşk. Prof. Dr. Cengiz Sayın'ın yaptığı "Türkiye'de Avokado Yetiştiriciliğinin Sorunları ve Çözüm Önerileri" panelinde konuşmacılar Alanya Avakado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevingen, TARSİM Yetkilisi Dr. Erol YalçınKaya, Almey Global Ticaret Firması Yetkilisi Erkan Keklik, BİMUZ Yetkilisi Şevki Öncel, Üretici Dr. Ali Güler, Enstitümüz Meyvecilik Bölümü personeli Dr. Işılay Yıldırım ile Alper Arslan, katılımcılardan akademisyenler, sektör uzmanları ve üreticiler  tarafından avokado sektöründeki en son gelişmeler değerlendirildi.