T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Mardin Ovası'nda deneme amaçlı ekimi yapılan karabuğday hasat edildi

Yayın Tarihi : 1.07.2022

Enstitü Müdürlüğümüz, Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Mardin Tarım ve Orman  İl Müdürlüğü, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliğiyle merkez Artuklu ilçesinde 10 dönümlük alana deneme amaçlı karabuğday ekimi yapılmıştır. Enstitü Müdürlüğümüz adına tarla gününe katılan Dr. Ahmet GÜNEŞ karabuğday üzerine yapılan çalışmalar hakkında ziyaretçilere bilgi vermiştir.

Yapılan Tarla Günü etkinliğinde, Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut DEMİRTAŞ konuşmasında, kentte bine yakın çölyak hastasının bulunduğunu ve Büyükşehir Belediyesince açılacak olan üretim tesisinde karabuğdaydan yapılacak ürünlerle çölyak hastalarının talebi ücretsiz karşılanacağını dile getirmişlerdir.

Tarlasında ekim ve hasat yapılan çiftçi Mehmet KELEŞ ise daha önce buğday ektikleri tarlada, deneme amaçlı 10 dekar arazide karabuğday ektiğini söyledi. Karabuğdayı daha az girdi maliyetleri ile ürettiklerini ve bu yılın 8. ayında 30 dönüme daha ekiliş yapacağını dile getiren KELEŞ, bu çalışma ile bölge çiftçilere de alternatif bir bitki ve ek gelir kaynağı konusunda örnek olacaklarını belirtmiştir.