T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AB-Prima Proje Toplantısı Konya' da Yapıldı

Yayın Tarihi : 23.05.2022

"Koruyucu Tarımın Akdeniz Havzasında Yaygınlaştırılması İçin Fiziksel ve Mantıksal Engellerin Aşılması (Overcoming the physical and mental barriers for upscaling conservation agriculture in the Mediterranean)" isimli AB-PRIMA projesinin ortakları olan Türkiye, Almanya, İspanya, Fas ve Tunus'tan katılım sağlayan araştırmacılarla birlikte yıllık değerlendirme toplantısı Konya'da yapıldı.

9-13 Mayıs 2022 tarihleri arasında projenin Türkiye partnerlerinden Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BDUTAE) ev sahipliğinde Konya'da gerçekleşen toplantıya 25 araştırmacı ve proje kapsamında Koruyucu Tarım yapan çiftçiler katılım sağladılar.

İkinci yılını dolduran projenin yıllık değerlendirmelerinin yanısıra Koruyucu Tarım yapan çiftçilerin de uygulamalarının ele alındığı toplantı sonrası bütün araştırmacılarla birlikte yaklaşık 20 yıldır "Doğrudan Ekim (DE)" çalışmaları yürüten BDUTAE'nün merkez arazisinde ve proje kapsamında DE yapılan 8 lokasyonun birkaçında incelemelerde bulunuldu. Ayrıca Konya'da DE Makinesi üretimi yapan bir fabrika ile Altınova TİM ziyaret edildi.

Bu yıl daha fazla görülen fırtına ve şiddetli rüzgarlardan Doğrudan Ekim yapılan alanlarda Geleneksel Ekim yapılan alanlara göre daha az hasar oluştuğu ve bitki gelişimlerinin ise daha iyi olduğu yerinde gözlemlendi.

Proje Ortakları :

  • Almanya (FIBL-Organik Tarım Arş. Ens., UK-Kassel Ünv. ve, UG-Giessen Ünv.)
  • İspanya (UB- Barselona Ünv. ve, CPEING- Katalonya Organik Tarım Mer.)
  • Fas (INRA- Ulusal Agronomi Araştırma Ens., AGENDA Avenir Tarım ve Çevre Merkezi, IAVH2 2.Hasan Agronomi ve Veterinerlik Arş, ELBRAKA-Bölgesel KT Mer. ve West Maroc-Çiftlik)
  • Tunus (INRAT-Ulusal Agronomi Ens., INGC-Ulusal Tarla Bit. Ens. APAD-Sürdürülebilir Tarım Der. OEP Mera ve Hayvancılık Mer.)
  • Türkiye (Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BDUTAE) ve KTD-Koruyucu Tarım Der.)