T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TİKA İŞBİRLİĞİNDE ARNAVUTLUK'TA ARICILIK EĞİTİMİ

Yayın Tarihi : 3.11.2021

   Arnavutluk'ta Arıcılık Eğiticilerinin Eğitimi  

Arnavutluk Ulusal Arıcılar Federasyonunun Arnavutluk'un 12 Bölgesinden seçilen 25 Arıcıya eğitmen olarak yetiştirilmesi için Arıcılık konularında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinesinde eğitim düzenlenmiştir. 28Ekim-1 Kasım 2021 tarihleri arası  8 günlük Bir eğitim programı hazırlanmıştır.  Müdürlüğümüzden Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet KUVANCI 24-28 ekim tarihleri arasındaki Arı yetiştiriciliği konusundaki eğitimleri vermiştir.

 

Eğitimin 1. ve 2. Günü Arıcılığın Önemi, Dünya ve Türkiye'de Arıcılık, Arıcılık malzemeleri, Arı bireyleri, Arılarda genel özellik ve davranışlar, Mevsimsel bakım ve beslemeler, flora takibi, arı ürünleri üretimi, ballı Bitkiler ve polinasyon, Arı ürünlerinin pazarlanması ve depolanması, arıcılık mevzuatları gibi konularda teorik eğitimler verilmiştir.  Her konunun bitiminde soru-cevap kısmı oluşturulmuştur.

 

Eğitimin 3. Gününde Uygulamalı eğitim yapmak üzere Tiranın Poskuqon mevkinde bir kursiyerin arılığına gidilmiştir. Teorikte anlatılan konuların uygulamadaki doğruları ve yanlışları tartışılmıştır. Uygulamalı eğitim sonunda Arı yetiştiriciliği konusunda genel bir değerlendirmede bulunulmuştur.