T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

VALİ SU, ENSTİTÜMÜZDE MUZ HASADI YAPTI

Yayın Tarihi : 15.12.2021
Mersin Valisi Ali İhsan Su, Enstitümüzde geliştirilen ve 2019 yılında tescil ettirilen Alata Azman ve yeni geliştirilen 5 adet muz çeşit adayının üretim izni alındıktan sonraki ilk hasadını gerçekleştirdi.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen hasada Vali Su’nun yanı sıra Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Cumhuriyet Başsavcısı Yaşar Özkan, İş-Kur İl Müdürü Mustafa Kutlu, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin de katıldı.

Hasat esnasında yaptığı konuşmada Enstitünün muz ıslah çalışmalarını 2006 yılından bu yana sürdürdüğüne dikkat çeken Vali Ali İhsan Su, “Alata Azmanı” çeşidinin de 2019 yılında tescil ettirildiğini kaydetti.

Alata Azmanı çeşidine ait 2020 yılında 2 milyon adet, 2021 yılında ise 3 milyon adet fide satışı yapıldığına dikkat çeken Vali Su, bu fidelerin yaklaşık 25 bin dekar alana dikildiğini vurgulayarak; bu alanın Türkiye üretiminin %20’sini karşıladığını belirtti. Vali Ali İhsan Su  sözlerine Alata Azmanının kalite ve verimnin oldukça yüksek olduğunu da ekleyerek, çiftçinin bol kazanç elde edeceğine olan inancını da dile getirdi.

Enstitü tarafından çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü vurgulayan Vali Su; “Değişik muz tiplerinden selekte edilen 6 çeşit muz adayının daha tescili yönünde çalışmalar devam ediyor. Kısa sürede bunların da tescilini alıp vatandaşlarımızın üretimi için onların hizmetine sunmuş olacağız” dedi.

Hasatın ardından Vali Ali İhsan Su ve beraberindekiler Enstitüde gerçekleştirilen diğer çalışmalarla ilgili Enstitü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş’ten bilgi aldı.