T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BALON BALIĞI İLK ALIMI VE ASLAN BALIĞININ TÜKETİME KAZANDIRILMASI VE BALIKLANDIRMA ETKİNLİĞİ

Yayın Tarihi : 13.7.2021

BALON BALIĞI İLK ALIMI VE ASLAN BALIĞININ TÜKETİME KAZANDIRILMASI VE BALIKLANDIRMA ETKİNLİĞİ
Sayın Valimiz Ersin YAZICI, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürümüz Sayın Dr. Mustafa Altuğ ATALAY, Konyaaltı Kaymakamı Kamil KÖTEN, Enstitü Müdürümüz Serkan ERKAN, Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Gökhan KARACA, kamu kurum müdürleri, kurum personelleri ve basın mensuplarının katılımları ile Antalya Balıkçı Barınağında gerçekleştirildi.
Enstitü Müdürlüğümüz tarafından yürütülen proje kapsamında, Çanakkale'den Hatay' a kadar olan tüm kıyı hatlarında 2018 yılından bu zamana kadar  balon ve aslan balıkları ile çalışılmış, yayılım alanları ve biyolojik özellikleri araştırılarak bu istilacı türlere yönelik mücadele yöntemleri ortaya konulmuştur. Bugün gelinen neticede balon balıklarının kıyılarımızda bulunan 8 türüne 2021-2023 yılları arasinda avcılığının desteklenmesi ile ilgili tebliğ yayınlanmıştır. Aynı zamanda balon balığının derisinin işlenebilir olduğu sonucu ortaya konularak girişimciler vasıtasıyla deri çanta, kemer cüzdan gibi tekstil sanayiinde kullanımının önü açılmıştır. 
Denizlerimiz için yabancı istilacı bir tür olan aslan balığının ise Ege kıyılarina kadar varlıkları tespit edilmiş ve avcılığının yapılarak pazarda yer bulması sağlanmıştır. Zehirli diken ışınları temizlendiğinde oldukça lezzetli bir protein kaynağı olması sebebiyle yavas yavaş  otel ve restoran menülerine yavaş yavaş girmeye başlamıştır.
Etkinlik kapsamında;
Lesepsiyen bir tür olan ve bir çok ülkede sevilerek tüketilen aslan balığının  eknomiye kazandırılması amacı ile etkinliğe katılan katılıımcılara temizleme yöntemleri gösterilerek, pişirilen aslan balıkları ikram edildi.
Üç  balıkçıya yakaladıkları ve teslim ettikleri balon balıkları için proje kapsamında Sayın Valimiz ve sayın Genel müdürümüz tarafından temsili çek verildi.

Denizlerimizin balıklandırılmasında da önemli görev alan Enstitümüz tarafından bu yıl üretimi yapılan 30 bin adet yavru levrek çipura ve granyoz balığı topçam mevkiinden denize bırakıldı.